Koduleht ajutiselt suletud

Kodulehe avamiseks palun võtke ühendust Elitec’i klienditoega või saatke meile kiri

• telefon: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Web site is temporarily not available

To activate website please contact the Elitec costomer service or send us a message

• phone: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Login

Päiksevalgus annab psoriaatikutele rohkelt kasu

Dr John Briffa, 30. Mai 2009

Mõned teist on märganud, et hiljuti on rohkem keskendutud D-vitamiini kasuteguritele organismis. Näiteks hiljuti kirjutasin ma oma blogis päiksevalguse / D-vitamiini mõjust kaalu alandamisele ja musklitugevuse, tasakaalu ja reageerimisaja parandamisele. Ja loomulikult mitte unustada, et D-vitamiin aitab paljude terviseprobleemide puhul nagu osteoporoos, vähk, kardiovaskulaarhaigus, diabeet ja multiplex sclerosis.

Vitamiin D tekib  naha reaktsioonist päiksevalgusele. Niisiis üks küsimus, mida me võime küsida, on, kas D-vitamiin võib kuidagi tervist soodustada. Üks mitteotsene tõendus, mis seda kontseptsiooni kinnitab, seostub paljude psoriaasihaigete päikse käes saadud kogemusega.  Psoriaasi iseloomustavad punased kõrged, sageli ketendavad laigud põlvedel küünarnukkidel, pealael juuksejuurtel. Päris sagedasti annavad need sümptomid rohkem või vähem  järele puhkuse ajal päikse käes viibides.

Psoriaas arvatakse olevad põhjustatud naharakkude ehk keratinotsüütide ülemäärasest paljunemisest. Vitamin D reguleerib suurt osa geene keratinotsüütide sees, mis tähendab, et D-vitamiin mängib rolli nende naharakkude jagunemisel. Tegelikult, D-vitamiini koostisesse kuuluvaid ühendeid (D-vitamiini analoogid, näiteks kaltsipotriool) kasutatakse mõnikord psoriaasi ravis.

Mõnikord kasutatakse psoriaasi raviks ka valgusravi. Seda tehakse valgustorudega, mis kiirgavad ultraviolett B spektrit, aga B-spektrit saab ka päiksevalgusest (suvel).

Hiljuti lugesin huviga uut uuringut päiksevalguse mõjust psoriaasile. 20 Rootsi meest ja naist (keskmine vanus 47) viidi kolmeks nädalaks puhkusele Gran Canariale (saar Atlandi ookeanil 210 km Aafrikast loodes) [1].

Psoriaasi raskust selles grupis mõõdeti indeksiga "Psoriasis Area and Severity Index" (PASI). Gran Canarial viibitud aja jooksul PASI skoor langes umbes 73%. Kontrollgruppi psoriaasihaigetest, kes seal päikseravi ei saanud, ei olnud, seega tulemusi võrrelda ei saa. Aga vaadates psoriaatikute rahulolu tulemustega, annab see natukenegi kuulujuttudele teaduslikku tuge.

Too uuring  ei keskendunud individuaalsetele muutustele päikese suhtes. Uuriti ka D-vitamiini taset. Olin sellest iseäranis huvitunud, kuna olin hiljuti avastanud oma enda D-vitamiini madala taseme, ja üks asi mis ma teen selles olukorras, on saada võimalikult palju päikest ilma päiksepõletust põhjustamata. Uuringu alguses oli D-vitamiini keskmine tase 57.2 nmol/l (22.9 ng/ml). Uuringu lõpus olid tasemed tõusnud kesmiselt näidule 104.5 nmol/l (41.8 ng/ml) - tõusnud peaaegu 83%.

Teadlased uurisid rasvataset veres ja ainet, mis on tuntud nimega HbA1c (glycosylated haemoglobin), mis annab veresuhkru määra järgmiseks 2-3 kuu kohta. Uuringu lõpus oli hea kolesterooli suhe halva kolesterooli osas paranenud. See tähendab kardiovaskulaarse riski vähenemist. Langesid HbA1c tasemed. Kõik muutused olid statistilises mõttes tähelepanuväärsed.

Loomulikult võisid muutused olla osaliselt põhjustatud näiteks toidust, mitte päiksevalgusest ja D-vitamiinist. Toidust tekkivad muutused ei ilmne tegelikult tavaliselt nii ruttu. Muutuste kiirus viitab, et mittesöödavad faktorid, nt päiskevalgus, olid tõenäoliselt nende positiivsete muutuste taga.

Minu meelest see uuring näitab, et päiksekiirgus tõepoolest omab võimet psoriaasi parandada. Psoriaatikud on kergenduse  üle väga rõõmsad, mitte ainult, et kolded on nahalt taandunud, vaid kadunud on valulikud, veritsevad ja pragunevad kohad. Uuring kinnitas, et D-vitamiini tase suureneb dramaatiliselt. Peaks märkima, et uuringu subjektid olid rootslased, seega tõenäoliselt heledanahalised (heledanahalised toodavad päikest saades rohkem D-vitamiini kui mustanahalised).

Lõpetuseks, päiksevalgus (ja võib olla teisedki faktorid) ilmnesid positiivsete biokeemiliste muutuste taga.

Inimesed, kes käivad päikselises kliimas sageli puhkamas, tunnevad end reisi lõpus palju paremini. Paljudele mängib rolli ka rutiinist ja võib olla ka kodustressist pääsemine.Kuigi tundub, et läbi päiksevalguse toime tunnevad inimesed end parema tervise juures olevat. Mulle tundub, et see on "tervislik päevitamine".

References:

1. Osmancevic A, et l. Effect of climate therapy at Gran Canaria on vitamin D production, blood glucose and lipids in patients with psoriasis. J Eur Acad Dermatol Venereol. 24th April 2009 [Epub ahead of print publication]

Allikas: http://www.drbriffa.com/2009/05/30/sunlight-found-to-bring-big-benefits-for-psoriasis-sufferers/