Koduleht ajutiselt suletud

Kodulehe avamiseks palun võtke ühendust Elitec’i klienditoega või saatke meile kiri

• telefon: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Web site is temporarily not available

To activate website please contact the Elitec costomer service or send us a message

• phone: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Login
On mitmeid juhtlõngu, mis viitavad päevavalgusteraapia võimalikule abile Parkinsoni tõbe põdevatele patsientidele, kuna melatoniini blokeerimine võib vähendada lihaste jäikust, mis sellele haigusele eripärane on. Päevavalgusteraapia vähendabki melatooniini taset.

Päevavalgusteraapia aitab Parkinsoni tõbe põdevatel inimestel samas võitu saada  kimbutama kippuvast depressioonist. Austraalia teadlased viisidki läbi valgusravi uuringu 12 Parkinsoni patsiendiga, kellele vahetult enne magama minekut lasti tunnike eredat luminofoorvalgust (1000-1500 lux).

Ravi efektiivsust hinnati regulaarsete intervallide järel. Kahe nädala kestel vaadeldi bradükineesia ehk aeglaste liigutuste ja  lihaste jäikuse paranemist.

Värisemist valgusravi ei parandanud, aga paranes patsientide enesetunne, uni ja söögiisu. Valgusravi abil sai vähendada L-dopat ja teisi ravimeid ilma Parkinsoni tõbe halvemaks muutmata.

Selline uuring ilma kontrollgrupita ei ole piisav ravimeetodi soovituseks, kuid see õigustab edasisi uuringuid ehk on valgusravi kasulik ravi lisa tänapäevasest ideaalikaugest Parkinsoni ravist.

Valgusravi on eksperimetaalkorras testitud söömishäirete puhul. Arstid on pannud tähele sessoonse mustri buliimia nervosaga, äkksöömise häire, mis on seotud kompensatoorse käitumisega (paastumine, oksendamine) äkksöömisest tingitud kaalutõusuga. Bulimia nervosa patsientidel reeglina pimedatel talvekuudel olukord halveneb.

Sellel vaatlusel ja teistele vaatlusele tuginedes on valgusravi testitud buliimia puhul mitmes väikses uuringus. Aastal 2001 teatasid Kanaada teadlased 4-nädala pikkuse uuringu tulemustest, kus osales 22 naissoost buliimia ja sessoonse ärevushäirega patsienti. Neile lasti igal hommikul 10 000 luxi 30 minutiks.

Hea uudisena 10 naist olid pärast valgusravi palju vähem masendunud. Buliimia tulemused olid head, aga mitte dramaatiliselt. Äkksöömishimudega patsientidel esines söögihoogusid palju vähem. Ainult 2 naist lõpetas ebatervisliku söömiskäitumise.

Vanurid hooldekodudes on veel üks grupp, kes valgusravist kasu võiksid saada. Kinnises asutuses vanuritel on depressioon väga tavaline probleem. Neil ei ole piisavalt päevavalgust ega päikest, sest viibivad siseruumides. Vähesed saavad välja, kui üldse.

Mõned aastad tagasi uurisid teadlased Teksase Ülikoolis El Pasos valgusravi kümnel kinnises hoolekandes. Tulemused olid tähelepanuväärsed: pärast valgusravi 10 000 luxi 30 minuti igapeävaselt, pooltel inimestel kadus ära depressioon (mõõdeti tavalise küsimustikuga)


Allikas: Light therapy for conditions other than seasonal affective disorder.