Koduleht ajutiselt suletud

Kodulehe avamiseks palun võtke ühendust Elitec’i klienditoega või saatke meile kiri

• telefon: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Web site is temporarily not available

To activate website please contact the Elitec costomer service or send us a message

• phone: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Login

Uuringud leiavad, et UVB valgus tõstab D-vitamiini taset ja puhastab psoriaasist

Dr John Briffa, 18 August 2010

Psoriaasi iseloomustavad kõrgemad punased, enamasti põletikulised laigud nahal. Tüüpilised avaldumiskohad ilmnevad põlvede esiosal, küünarnukkide tagaküljel, peanahal. Seisund kipub olema krooniline ehk pikaajaline probleem paranemiste ja ägenemistega.

Üks asi, mida psoriaatikud tunnistavad, on fakt, et puhkuse ajal nahaseisund paraneb. Eriti päiksepaistelistel reisidel. Tõestused paranemisest ei ole ainult kuulujutud. Eelmisel aastal teatati uuringust, kus see nimetatud väide proovile pandi (väga muljetavaldatavate tulemustega). Vaata uuringut siit

Mõned inimesed on seostanud päiksevalguse positiivset seost psoriaasiga just D-vitamiini tootlikkuse paranemises. Ülal viidatud uuringus päiksevalguse ravi peaaegu kahekordistas D-vitamiini taseme. D-vitamiinil usutakse olevat kehas "anti-proliferatiivne" (rakkude tootlikkuse vastane) funktsioon. See võib olla asjakohane, sest psoriaas on oma olemuselt naharakkude ülemäärane paljunemine.

Nüüd kui päiksevalgus võib olla efektiivne ravi psoriaasile, mitte igaüks ei saa päikesevalgust endale soovitud määral lubada. Siiski suhteliselt vähesed päikesevaeses kliimas elavad inimesed võivad reisida Lõunamaa päikese alla nii sageli kui tuju tuleb. Näiteks iirlased.

Täna mind huvitas iirlaste psoriaasi uuring. [1]. Selles uuriti nende inimeste D-vitamiini taset. Pooled grupi liikmetest said kolm korda nädalas ultraviolett B ravi, teine pool grupist mitte. Uuring leidis aset neli kuud, hõlmates talve, mil päiksevalgust pole ja D-vitamiini tase  langeb.

UVB ravi saanud vaatlusalustel psoriaas paranes märgatavalt. Mediaankeskmine näitaja langes 7.1-lt 0.5-le.  Põhimõtteliselt nad paranesid psoriaasist. Psoriaasi raskusaste ei paranenud neil, kes UVB valgusravi ei saanud.

UVB ravi tulemusena  tõusis D-vitamiini tase. Mediaankeskmine tõusis tasemelt 23 ng/ml (57.5 nmol/l) tasemele 59 ng/ml (147.5 nmol/l).  Mingisugust D-vitamiini taseme tõusu ei märgatud neil, kes UVB-ravi ei saanud.  Tegelikult selles grupis  75%-l oli D-vitamiini tase mittepiisav (< 20 ng/ml).

See uuring lisab tõestusmaterjali valguse positiivsele toimele psoriaasi vastu. See uuring toetab ka ideed, et UVB teraapia on kehtiv alternatiiv neile psoriaatikutele, kes soovivad psoriaasi sümptomitest jagu saada ja D-vitamiini taset tõsta.

References:

1. Ryan C, et al.  The Effect of Narrowband UV-B Treatment for Psoriasis on Vitamin D Status During Wintertime in Ireland. Arch Dermatol. 2010;146(8):836-842

Allikas: Study finds UVB lights boosts vitamin D levels and clears psoriasis